Pieninių dantukų priežiūra

Rūpinimasis vaiko dantukais prasideda dar nėštumo metu. Tai visavertė motinos mityba, gausi mikroelementų ir vitaminų, ypač – kalcio ir vitamino D. Suprantama, labai svarbi ir pačios būsimosios mamytės ir bendra sveikatos būklė, ir sveiki dantys.

Apatiniai pieniniai kūdikių dantukai pradeda dygti 5 -10 gyvenimo mėnesį, viršutiniai – 8 -12 mėn.; paskutinieji mažylio dantukai išdygsta viršutiniai krūminiai apie 25-33 mėn.

Pradėti diegti burnos higienos įgūdžius būtina vos išdygus pirmajam dantukui. Pradžioje dantuką galima nuvalyti sudrėkinta audinio skiautele.

Vėliau, vaikučiui paaugus, reikia naudoti vaikams skirtą minkštą dantų šepetėlį.

Labai svarbu parinkti tinkamą dantų pastą. Valantis dantukus įprasta pasta yra rizika, kad vaikutis gaus pernelyg daug fluoro. Be to, mažylis gali dantų pastą netyčia nuryti, o daug fluoro turinti dantų pasta yra žalinga.

Kol vaikui nesusiformavę įgūdžiai išspjauti dantų pastos perteklių, kaip alternatyvą galima naudoti befluorę pastą. Jei naudojate įprastinę dantų pastą – rekomenduojame išspausti ant šepetėlio tik labai mažą žirnio dydžio jos gumulėlį arba tik pavilgyti pastoje dantų šepetėlio šerelius. Kad į vaiko organizmą patektų kuo mažiau fluoro, svarbu nuo mažų dienų vaikus mokyti dantų pastą išspjauti.

Pieninių dantukų išsaugojimo ir gydymo svarba

Sveiki pieniniai dantys vaikui yra būtini kaip ir bet kuri kita prigimtinė natūrali kūno dalis. Pieniniai dantys svarbūs

  • maisto kramtymui ir geram virškinimo sistemos funkcionavimui,
  • taisyklingam vaiko žandikaulio vystymuisi,
  • taisyklingų veido bruožų formavimui,
  • aiškios, artikuliuotos vaiko kalbos formavimuisi,
  • laimingai ir gražiai, be dantų skausmo, vaikystei užtikrinti

Nuomonė, kad pieninių dantukų gydyti neverta, nes jie vis tiek iškris, yra klaidinga ir kelia rimtą grėsmę vaiko sveikatai dėl šių pagrindinių priežasčių.

  • Negydomi karieso pažeisti pieniniai dantys – ne tik skausmas, bet ir infekcija, galinti pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas ir sutrikdyti kitus organus, patogeninių mikrobų pasiektus per kraujotakos sistemą.
  • Pernelyg anksti prarasti pieniniai dantys trikdo vaiko mitybą ir formuoja neteisingą sukandimą.
  • Pieniniai dantys palaiko žandikaulyje vietą, kurioje vėliau dygsta nuolatiniai dantys. Per anksti praradus pieninius dantis, nuolatiniai dantys gali dygti kreivai.

Nuolatinių vaiko dantų priežiūra

Jeigu tėveliams svarbūs sveiki vaiko dantys, įpratinti valyti dantukus būtina nuo mažens savo pačių rodomu pavyzdžiu. Jei vaikas mato, kaip tėvai valosi dantis, jis ir pats noriai pradės valyti savo dantukus.

Tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikų, nesugebančių rašyti, rankų judesiai yra menkai koordinuoti. Todėl tinkamai išsivalyti dantukų jie patys dar nepajėgia. Mažiems vaikams būtina leisti patiems valytis dantis, kad jie įprastų tai daryti, tačiau išvalyti kokybiškai turėtų padėti tėvai.

Pirmieji nuolatiniai priekiniai dantys prasikala apie 6 –7 vaiko gyvenimo metus. Ypač svarbu „nepražiopsoti“ pirmųjų nuolatinių krūminių dantų, pradedančių dygti 9-11 metais ir juos pradėti valyti tuoj pat jiems prasikalus. Nuolatinių krūminių dantų dygimo metu vaikų dantų priežiūros įgūdžiai dar nebūna susiformavę, tad kruopščiai išvalyti dantų vageles dažniausiai neužtenka nei kantrybės, nei laiko.

Krūminių dantų paviršius nėra toks lygus, tarsi nušlifuotas; jis yra išvagotas smulkių griovelių. Šio amžiaus vaikų dantų valymo įgūdžiai nėra labai tobuli, todėl krūminių dantų grioveliuose pasilikę maisto likučiai sudaro idealias sąlygas veistis bakterijoms, vystytis dantų ėduoniui (kariesui) ir taip pažeisti dantis.

D– puiki papildoma vaikų krūminių dantų apsauga nuo dantų ėduonies, kai šie dantys yra labiausiai pažeidžiami.