Nuo ankstyvos vaikystės tinkama dantų ir burnos ertmės priežiūra yra labai svarbi, tačiau ne vienintelė, savų dantų išsaugojimo visam gyvenimui sąlyga. Sveiki dantys – tai paties organizmo sveikata ir aplinkos, paveldimumo, gyvenimo būdo rezultatas, apimantis daugiau sričių nei vien tik dantukų valymo įgūdžius.

JG KLINIKA pastebėjimu, dažniausios vaikų dantų ėduonies priežastys.

Bendra organizmo būklė; silpnas, neužgrūdintas, antibiotikų išsekintas organizmas, nevisavertė mityba (pabrėžtinas D vitamino ir mikroelementų trūkumas, ypač kalcio). Todėl svarbu užtikrinti sveiką vaiko gyvenimo būdą, tai – subalansuota mityba, visavertis miegas, sportas, žaidimai gryname ore ir pan.

Vaiką nuo mažų dienų būtina pratinti valyti liežuvį. Nevalomas liežuvis tampa tikra bakterijų bei virusų veisykla. Jei valomi tik dantys, o liežuvis pastoviai lieka padengtas mikrobų sluoksniu – apsaugoti dantis nuo tų mikrobų neįmanoma.

Aišku, tos bakterijos gali pridaryti ir kitų bėdų, pvz., per pažeistus karieso dantis patekusios į kraujotaką gali lokalizuotis bet kurioje silpnesnėje kūno vietoje ir tą organą susargdinti; su maistu nuolat patenkančios į skrandį gali negatyviai veikti virškinimo sistemą ir pan.). Suprantama, nesugebančiam nusivalyti liežuvio mažyliui, jį žaidimo forma turėtų nuvalyti tėveliai.

Miegojimas išsižiojus. Išdžiūvusi burnos gleivinė ir seilių „nenuplaunami“ dantys – ne tik palankios sąlygos atsirasti ir progresuoti dantų ėduoniui, bet formuoja ir netaisyklingą žandikaulių vystymąsi, o tuo pačių – ir netaisyklingą sąkandį.

Pastebėjus, kad vaikas miega išsižiojęs, būtina burnytę sučiaupti. Jei tai kartojasi dažnai, parodyto LOR gydytojai.

Maudymosi baseinuose metu į burną gali patekti vanduo su vandenį dezinfekuojančiomis medžiagomis, kurios ardo ir dantų paviršių. Todėl svarbu stengtis, kad, pliuškenantis vaikams baseine, vanduo į burną nepatektų.

Dantų problemas dar labiau pagilina įvairūs saldumynai, bulvių traškučiai bei ardantys dantų emalį gėrimai, ypač – putojantys ir su saldikliais. Jie padeda bakterijoms lengviau įveikti dar ne itin tvirtą dantų emalio paviršių ir silpnina dantis

Toks tiesus ir paprastas dantų praradimo būdas, jei tėveliai, pataikaudami vaikų norams, neišaiškina šių produktų poveikio dantims arba nepasirūpina, kad vaikas, pavalgęs ar atsigėręs minėtų gėrimų, išsiskalautų burnytę vandeniu.

Fiziniai dantų pažeidimai ir traumos. Vaikams būtina išaiškinti, kad dantų paskirtis – kramtyti maistą, tad panaudojus ne pagal paskirtį, galima dantį arba jo dalį nulaužti arba išvis netekti. Tai reikštų, kad dantimis negalima kramtyti riešutų ir naudoti juos vietoje spragtuko.

Dantų atsparumą silpnina žalingi įpročiai. Alkoholiniai gėrimai ir rūkymas – tai savanoriškas dantų ligų ir galimo ankstyvo jų praradimo nuosprendis.

Jei tėveliams rūpi vaikų sveikata, būtina nuo ankstyvos vaikystės aiškinti, kas yra sveikatai palanku, kas žalinga. Kadangi tėvai yra savo mažiesiems autoritetai, tad aiškinimą svarbu patvirtinti realaus savo elgesio pavyzdžiais.