Dantų balinimas

Viena iš populiariausių grožio procedūrų odontologijos srityje yra dantų balinimas. Pirmosios dantų balinimo procedūros buvo atliekamos daugiau nei prieš šimtą metų, balinimo metu buvo naudojamas vandenilio peroksidas. Vandenilio peroksidas naudojamas ir dabar, tačiau pagrindiniai pokyčiai įvyko dantų balinimui naudojamų technologijų srityje.
Nors visi pripažįstame, kad balti ir sveiki dantys yra labai svarbi žmogaus įvaizdžio dalis, tačiau šio tikslo siekiame skirtingai. Vieni žmonės, norėdami turėti gražius ir baltus dantis, juos nuosekliai puoselėja patys, tuo tarpu kiti renkasi lengvesnį kelią – dantų balinimą. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad ši procedūra turi būti atliekama laikantis nurodytų taisyklių ir prieš tai pasikonsultavus su specialistu.
Dantų balinimo būdai
• Balinimas Lazeriu
• Ofisinis balinimas (kabinete)
• Balinimas Kapomis (namuose)
• Pavienių dantų endo (vidinis) balinimas

Svarbi informacija prieš balinimą

Negalima balinti dantų, kurie nulūžę, su stipriai pažeistu ar su nusidėvėjusiu emaliu bei esant dantenų uždegimui, periodontitui. Balinimo procedūra nerekomenduojama asmenims iki 18 metų, nėščiosioms, maitinančioms moterims.

Svarbu žinoti, kad plombos, vainikėliai nebąla, ir po balinimo procedūros gali prireikti juos keisti arba koreguoti. Dantų spalvos pokyčius lemia daug veiksnių, iš jų pagrindiniai: dažantys produktai (kava, arbata, raudonas vynas, tabakas), amžiaus dantų pokyčiai, įvairios dantų traumas, fluoro perteklius, medikamentų vartojimas ir kt.

Siekiant geresnio rezultato, prieš ir po balinimo labai svarbi reguliari profesionali burnos higiena. Tam tikrais atvejais balinimo procedūrą gali tekti pakartoti keletą kartų.

BALINIMAS LAZERIU
Nuo šiol mūsų klinikoje išsibalinti dantis galite moderniausiu lazeriu. Tai naujausias ir pažangiausias Biolase kompanijos lazeris, šiuo metu esantis rinkoje. Ši kompanija jau 20 metų yra pirmaujanti lazerių gamintoja pasaulyje. Studijos įrodė, kad lazeriu galima nubalinti visus dantis, taikant ofisinį dantų balinimą vidutiniškai 4-6 atspalviais ir tik per 20 minučių, greičiau nei kitomis ofisinėmis dantų balinimo sistemomis. Ir tik su originaliu dantų balinimo geliu galima pasiekti norimą balinimo efektą, tuo pačiu apsaugant gilesnius danties audinius nuo stipraus lazerio spindulio.
Tai saugi, greita, neskausminga ir efektyvi procedūra, užtrunkanti vos 20 minučių. Balinimas lazeriu yra pranašesnis už visas kitas balinimo priemones, nes nesukelia dantų jautrumo, rezultatai matomi iš karto ir išlieka labai ilgai, poveikis efektyvesnis, balinimo medžiagos nepatenka į organizmą. Taip maksimaliai sumažinama tikimybė pakenkti dantų audiniams, nes procedūros metu medžiaga nekontaktuoja su aplinkiniais audiniais. Moksliniais tyrimais pagrįsta jog balinant dantis šiuo metodu, nematoma danties emalio pakitimų net elektroniniu mikroskopu.
Prieš balinant dantis atliekama profesionali burnos higienos procedūra, o pacientui paaiškinami visi dantų balinimo privalumai ir trūkumai bei kokio režimo reikės laikytis po procedūros.
Pradinis rezultatas matomas iš karto, o galutinis – po 24 valandų, nes balinančios medžiagos veikia dar kurį laiką po procedūros. Savaitę ar ilgiau patariame nevalgyti ir negerti jokių dažančių produktų – kavos, arbatos, raudono vyno, ir kitų. Taip yra todėl, kad iš karto po balinimo dantų paviršius yra imlesnis įvairioms dažančioms medžiagoms.

Reikėtų nepamiršti
• Plombos, vainikėliai, laminatės nebąla. Todėl po dantų balinimo gali tekti pakeisti senas priekinių dantų plombas bei vainikėlius.
• Negyvi dantys nebąla. Jų balinimui yra taikomas vidinis balinimas, kai dantis balinamas iš vidaus, o ne iš išorės.
• Balinimas nerekomenduojamas esant labai intensyviam dantų kariesui arba itin jautriems dantims, nešiojantiems breketus, sergantiems periodontitu.
Dantų balinimo efektas visada būna individualus. Tai priklauso nuo danties struktūros, emalio storio, pigmento rūšies.
Kabinete galima balinti ir pavienius negyvus dėl endodontinio gydymo spalvą pakeitusius dantis. Šiuo atveju patamsėjęs dantis preparuojamas ir į ertmę įdedama balinamosios medžiagos. Dantis pabąla net vieno apsilankymo metu.

Procedūros aprašymai
1. Naudojant VITA spalvų skalę, nustatoma dantų spalva.
2. Uždedama dantenų apsauga.
3. Dantys padengiami specialiu geliu ir aktyvuojama lazerio šviesa 30 sek., kartojant kas 30 sek. Bendras lazerio šviesos poveikio laikas į dantį yra nuo vienos iki dviejų minučių (šviesesniems dantų atspalviams užtenka 1 minutės).
4. Po antros lazerio šviesos aktyvacijos gelis 10 min. paliekamas ant danties paviršiaus.
5. Gelis nuplaunamas, nuimama dantenų apsauga.
6. Venkite tamsaus dažančio maisto ir gėrimų 48 valandas po procedūros.

KABINETINIS BALINIMAS: OFISINĖ SISTEMA

Balinimas odontologinėje klinikoje

Atliekant dantų balinimą odontologiniame kabinete, naudojamas specialios lempos. Šiais aparatais aktyvinama didesnės koncentracijos balinamoji medžiaga, kad efektas būtų greitesnis ir geresnis. Prieš procedūrą dantenos visada padengiamos specialia, jas saugančia medžiaga. Nors spec. lempomis dantų šviesinimas yra greitas ir saugus, po procedūros labai dažnai žmonės skundžiasi ypač jautriais dantimis. Ofisiniu būdu balinant naudojamos specialios apsaugos, kuriomis padengiamos dantenos, atviros dentino vietos ar smulkūs emalio pažeidimai. Taip išvengiama dantenų nudeginimo, mažesnis dantų jautrumas ir gaunamas geriausias rezultatas per ypač trumpą laiką. Pirmąsias 1-2 dienas po procedūros rekomenduojama vengti dažančių maisto ir vieną parą galimas dantų jautrumas.

Balinimas namuose gelinio pieštukais ir juostelėmis

Dantų balinimo pieštukuose yra gelis, į kurio sudėtį įeina karbamido peroksidas. Jis tepamas ant dantų paviršių du kartus per dieną ir naudojamas apie 14 dienų. Dantų balinimo juostelėse yra vandenilio peroksido gelio. Jos yra plonos, skaidrios ir dedamos ant dantų paviršių du kartus per dieną po 30 min. Balinimo procedūra trunka apie 14 dienų. Šie metodai saugūs ir pakankamai efektyvūs.

DANTŲ BALINIMAS KAPOMIS NAMUOSE
Tai procesas, kurio metu nyksta emalio ir dentino patamsėjimai. Balinanti pasta dedama į specialią kapą, kuri dėvima ir miego metu. Pirmo vizito metu gydytojas nuima dantų atspaudus, laboratorijoje pagaminamos individualios dantų balinimo kapos.

Kapa – tai permatoma celiulioidinė individualiai pagaminta matrica, kuri glaudžiai apgaubia kiekvieną dantį. Pacientas kiekvieną vakarą į ją prideda balinančios medžiagos, kurios sudėtyje yra vandenilio peroksido, užmauna kapą ant dantų lanko ir su ja išbūna visą naktį. Namų balinimo metodas yra geras dėl to, kad pacientas kas tris – keturias savaites gali savarankiškai pakartoti balinimo procedūrą. Optimalus efektas pasiekiamas tada, kai klientas procedūrą kartoja dešimt naktų.
Dantų balinimo metu gali padidėti dantų jautrumas, tokiu atveju rekomenduojama dantis balinti kas antrą dieną arba naudoti jautrumą mažinančią dantų pastą.

Pavienių negyvų dantų balinimas

Pasitaiko atvejų, kai negyvybingi, endodontiškai gydyti dantys pakeičia spalvą. Jie įprastiniams dantų balinimo būdams yra atsparūs, todėl gali būti balinami iš vidaus, įvedant balinamąją medžiagą į specialiai paruoštą ertmę dantyje (dažnausiai naudojamas 10 % karbamido peroksidas). Balinamoji medžiaga laikoma ir keičiama individualiai, kol bus pasiektas norimas rezultatas.

SVARBU
Kiekvieno paciento rezultatas po balinimo yra individualus. Rezultatą lemia daug faktorių, pagrindiniai: danties struktūra, emalio storis, įgimtas atspalvis, amžius, asmeniniai įpročiai ir kt.
Negyvi dantys, plombos ir vainikėliai nebąla, todėl plombavimas ir protezavimas turi būti atliekami po balinimo, pritaikant spalvą prie esamų dantų. Esamas restauracijos gali tekti keisti ar koreguoti. Pacientams, kurių dantys nulūžę ar su stipriai pažeistu emaliu, balinimo procedūros taikyti negalima.

Prieš dantų balinimą rekomenduojama atvykti gyd. odontologo konsultacijai ir būtina atlikti profesionalią burnos ertmės higieną.
Veiksniai, turintys įtakos dantų spalvos pokyčiams
• Genetika (paveldimumas).
• Amžius (keičiasi danties struktūra – dentino storis didėja, jo spalva tampa geltonesnė, tuo tarpu emalis plonėja ir tampa labiau permatomas).
• Maistas ir gėrimai (kava, arbata, raudonas vynas, „Coca Cola“).
• Žalingi įpročiai (rūkymas, kramtomasis tabakas).
• Ligos ir jų gydymas (pvz., spindulinis gydymas, chemoterapija).
Antibiotikai ir kiti medikamentai (pvz., tetraciklinas, antihistamininiai vaistai, antidepresantai, geležies turintys medikamentai).
• Prasta burnos higiena.

Dantų papuošalai

Dantų papuošalų priklijavimas – visiškai nekenksminga procedūra, dantų emalis nepažeidžiamas, nes dantis nepreparuojamas (negręžiamas). Papuošalas gali būti fiksuojamas ant pigmentinės dėmės, polimerizuotos plombos ir t.t.

Pagražinti danties išvaizdą, ši visiškai beskausmė procedūra užtrunka maždaug 10 – 20 min. Dantų papuošalų paviršius gerai poliruotas, netrukdo lūpų judesiams. Jeigu ateityje Jūs norėtumėte dantų papuošalą nuimti, tai galėsite padaryti greitai ir neskausmingai, nepažeidžiant danties paviršiaus.

Dantų papuošalų priežiūra – reguliarus dantų valymas, specialios priežiūros nereikalauja.